کیش به تقاضای گردشگران ایرانی پاسخ می دهد

پاسخ كيش به تقاضاي گردشگران ايراني تركيه
بررسی پتانسيل هاي توسعه گردشگري كيش 

نويسنده: پرستو فخاريان

گروه گردشگري: درحالي که به گفته معاون گردشگري کشور ۱۰درصد از پروازهاي نوروزي به ترکيه و ۱۸درصد به امارات کاسته شده، آمارهاي ديگر هم خبر از افزايش سفرهاي داخلي در ايام نوروز مي دهند. در اين ميان به گزارش «دنياي اقتصاد» کيش يکي از مقاصدي بوده که توانسته با افزايشي ۱۷درصدي، گردشگران بيشتري را در اين ايام به خود جذب کند. براساس آنچه سازمان منطقه آزاد کيش اعلام کرد: در نوروز امسال ، ٢٣ درصد گردشگران در هتل ها، ١٣ درصد در کمپ ها و ٦١ درصد در خانه هاي گردشگري اسکان داشتند و پلاژهاي ساحلي با بيشترين مراجعه کننده، جذاب ترين جاذبه نوروزي کيش عنوان شده است.
اين موضوع به تعبير معاون گردشگري منطقه آزاد کيش نشان از توجه ايراني ها و افزايش ميل آنها به سفرها و جاذبه هاي داخلي دارد. با اين همه گزينه سفر به ترکيه و امارات با انگيزه تفريح و خريد همچنان مطرح است و اين سوال را ايجاد مي کند که چرا باوجود پتانسيل بالاي جذب توريست و گردشگران مناطق آزاد داخلي چون کيش و قشم، هنوز بسترهاي کافي براي پاسخگويي به نيازهاي گردشگران در داخل کشور فراهم نشده؛ چه اينکه استقبال از پلاژ هاي ساحلي نشان مي دهد به قسمتي از تقاضاي گردشگران براي توريسم ساحلي پاسخ داده شده است. آنها بيشتر جذب کردند!معاون گردشگري منطقه آزاد کيش معتقد است شايد مناطقي چون ترکيه و امارات با بهره گيري از قوانين و قاعده هاي جذب توريست و قوانين داخلي خود توانسته اند جاذبه هاي بيشتري ايجاد و متعاقب آن گردشگران بيشتري جذب کنند.محمد محب خدايي در گفت وگو با خبرنگار ما تصريح مي کند: «بنابراين ما بايد شرايط و برنامه هايمان را طوري تنظيم کنيم که مردم، سفر به مناطق داخلي را به سفر به چنين کشورهايي ترجيح دهند و ايرانگردي را انتخاب کنند.»او البته تاکيد مي کند که انتخاب مقاصد خارجي توسط گردشگران ايراني نوعي نياز طبيعي در تنوع مقاصد سفر است.

الگوي صادرات چمداني
معاون گردشگري کيش با عنايت به اين موضوع که يکي از اصلي ترين انگيزه ها براي سفر ايراني ها به برخي کشورهاي همسايه، خريد است و سالانه ارز خارجي بسياري در ازاي خريد کالااز ترکيه و امثالهم، از کشور خارج مي شود، مي گويد: « بهتر است به اصل موضوع بپردازيم و اينکه کشور ما مي تواند چه کاري در برابر اين اتفاق انجام دهد. ما بايد بحث صادرات چمداني را الگوي کار قرار دهيم. در همايش ها و نمايشگاه هاي مختلف يکي از بحث هاي مهم ما همين بود که امروزه در دنيا بحث بازار، برند و گردشگري يک مثلثي را تشکيل داده است.» به گفته محب خدايي، ترکيه از همين موضوع بهره گرفته و براي توليد خودش با برند کشورهاي ديگر، صادرات چمداني ايجاد کرده است. وي ادامه مي دهد: «اين ايده و اجراي آن نه تنها باعث جذب توريست در ترکيه شده، بلکه با استفاده از آن صنايع دستي و برندهاي داخلي را نيز به همراه آن ارائه کرده است و ما حال شاهد پيشرفت آنها در عرضه برند هستيم. درحال حاضر با اجراي اين ايده بسياري از برندهاي ترک براي مردم ما نيز آشناتر و شناخته تر شده از برندهاي داخلي ايران هستند.»اين مقام مسوول اجرا و عملي شدن صادرات چمداني را يک هنر قابل ستايش مي داند و مي افزايد: «ما امروزه مي توانيم با ايجاد بستري مناسب براي سرمايه گذاري با برندهاي خارجي در مناطق آزاد اين برندها را داخل کشور توليد کنيم.»خدايي با تاکيد بر اين موضوع که فقط برند مهم نيست و توجه به اين مساله اهميت دارد که برند خط مرز استاندارد را نشان مي دهد، تصريح مي کند: «به اين ترتيب ما در قالب اين استانداردها حرکت خواهيم کرد و با اين حساب توليد، کنترل و برند توليد مي شود و با اين توليد، علاوه بر رفع نيازهاي داخلي، به مرحله صادرات نيز خواهيم رسيد.»
معاون گردشگري کيش با توضيح اين موضوع که در تمام دنيا از طريق مشارکت با صاحبان برند و توليد آنها در داخل مي توان از مزاياي فروش با نام و اعتبار جهاني همان برند به نتايج بسيار مطلوبي رسيد، خاطرنشان مي کند که اين موضوع يکي از رموز موفقيت ترکيه در جذب توريست و گردشگرها حتي صرفا براي خريد است. محب خدايي در پاسخ به اين سوال که آيا در کشور ما نيز در اين راستا اقدام يا برنامه ريزي هدفمندي صورت گرفته است يا خير، مي گويد: «موضوع همين جاست که لازم است جرقه هاي چنين اقداماتي زده شود تا ما روي آن فکر کنيم و تصميم به اقدام و عمل بگيريم.»او تاکيد مي کند تعاملات امروزي ما با دنيا براي جذب سرمايه گذاران خارجي در ايران و در راستاي رسيدن به اجراي اين برنامه ها در داخل است، زيرا با ورود سرمايه گذار خارجي برند و تکنولوژي نيز وارد کشور مي شود و نه تنها باعث اشتغال و به کارگيري نيروي انساني داخلي مي شود بلکه با ورود تکنولوژي هاي روز دنيا از بسياري از توانايي ها و قابليت هاي مواد اوليه و خام ما چون چرم، کرم ابريشم و… استفاده مطلوب و کارآمد خواهد شد.

دليلي براي ايجاد تفريحات بيشتر نيست
محمد محب خدايي در خصوص ايجاد زمينه و سازوکارهايي براي توسعه تفريحات مناسب و همسطح ديگر کشورها در مناطق آزاد و به ويژه کيش، به خبرنگار ما مي گويد: «ما در نمايشگاه ترکيه طي دو سال اخير موفق عمل کرديم. خيلي از مسلمان هاي ترکيه پلاژ کيش را به پلاژ آنتاليا ترجيح مي دهند و تمايل بسياري به استفاده از تفريحات ما دارند.» وي با تاکيد بر اينکه ايران در گردشگري حلال برند است، ابراز مي کند که گردشگري حلال در ايران کاملاجا افتاده است و جزو فرهنگ ايران است. به باور محب خدايي، گردشگري حلال يک تجربه جديد است که دنيا خواهان شناخت و مشاهده عيني آن مي باشد. معاون گردشگري کيش همچنين تاکيد مي کند: «تلاش ما بر تبليغ و معرفي آن در سطح جهاني است. اين نوع گردشگري صرفا شامل گوشت حلال يا ذبح اسلامي نيست، بلکه اين موضوع در کل فرهنگ ايران، از جمله آيين ها و باورهاي مردم، نوع پوشش و.. نمود دارد.»او با اشاره به محدوديت هاي توسعه تفريحات ساحلي در مناطق آزاد، تصريح مي کند: «در همه جاي دنيا هستند کشورها و مناطقي که داراي محدوديت هاي اين چنيني بوده و دليلي براي ايجاد تفريحات بيشتر وجود ندارد.»اين درحالي است که آمارها حاکي از تمايل گردشگران ايراني به تفريحات ساحلي است؛ موضوعي که يکي از اصلي ترين انگيزه هاي آنها را براي سفر به برخي کشورهاي همسايه تشکيل مي دهد.

قابليت هاي سلامت و ورزش کيش براي گردشگران
اين مقام ارشد گردشگري کيش، ضمن برشمردن پتانسيل هاي کيش در حوزه توريسم سلامت خاطرنشان مي کند: «بسياري از کشورها به خصوص کشورهاي همسايه مي توانند از خدمات پزشکي و سلامت ما استفاده کنند. کيش برخلاف ديگر شهرهاي ايران دچار محدوديت نيست و گردشگران مي توانند از خدمات بهتر و با کيفيت تري بهره ببرند.» از سوي ديگر توريسم ورزشي نيز از ديگر قابليت هاي توسعه گردشگري در اين جزيره به حساب مي آيد که خدايي با ياد کردن از آن، جايگاه اين نوع از گردشگري را مطلوب عنوان مي کند ولي معتقد است چنان که بايد مورد توجه رسانه ها و تبليغات مثبت قرار نگرفته و اين همان نکته اي است که در ديگر کشورها بيشتر به آن توجه مي شود.به گفته معاون گردشگري کيش، بسياري از حوزه هاي گردشگري کيش، به صورت اختصاصي با ايجاد همايش ها و نمايشگاه ها و توجه به مخاطب رو به رشد و توسعه است.به گزارش «دنياي اقتصاد»، پس از استقبال از کمپين بايکوت سفر به ترکيه و امارات از سوي گردشگران ايراني، بسياري از مردم اين سوال را مطرح مي کردند که به جاي اين کشورها چه مقاصد جايگزيني در داخل و خارج کشور مي توان انتخاب کرد؟پاسخ اغلب کارشناسان اين بود؛ در داخل کشور، ما منطقه آزاد کيش را داريم که داراي پتانسيل بسيار بالايي در جذب توريست است. حالاآمارهايي که به آنها اشاره شد نيز نشان مي دهد در نوروزي که گذشت کيش بخشي از مسافران ترکيه و امارات را به خود جذب کرد اما به نظر مي رسد اين مقصد همچنان مسير طولاني اي دارد تا بتواند جايگزين واقعي براي برخي مقاصد خارجي باشد؛ مسيري که نيازمند تثبيت جايگاه گردشگري در برنامه هاي جامع توسعه مناطق آزاد، به ويژه کيش است.